بازدید امروز: 188
بازدید دیروز: 376
بازدید ماه جاری: 61592
بازدید امسال: 49283
بازدید کل: 831378
اخبار

کد خبر : ٩۴٢۶
تاریخ انتشار : ١٣٩۴/٠۴/٢٢
بازدید : ۶١١

برخورد شتابزده و سطحی به نفع اسلامی شدن علوم انسانی نیست


رئیس پژوهشکده علوم انسانی و اجتماعی گفت: برای اسلامی شدن علوم انسانی باید یک گفتگوی ۲ جانبه بین مخالفین و موافقین شکل بگیرد و برخورد شتابزده و سطحی به نفع اسلامی شدن این علوم نیست.


برخورد شتابزده و سطحی به نفع اسلامی شدن علوم انسانی نیست

سید محمدرضا امیری تهرانی در گفتگو با خبرنگار مهر، در پاسخ به سوالی درخصوص اسلامی شدن علوم انسانی گفت: اسلامی شدن علوم انسانی یکی از مهمترین مطالبات مردم از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی است و همزمان با مطرح شدن آرمان ها و ارزش های اسلامی در کشور مطرح شد.

وی اظهار داشت: این موضوع در قانون اساسی و در اسناد بالادستی نیز تبلور پیدا کرد و در چندین نوبت با فعالیت های مختلفی مانند وحدت حوزه و دانشگاه درخصوص اسلامی شدن علوم انسانی اقداماتی انجام شد.

وی افزود: وقتی عنوان اسلامی شدن به علوم انسانی داده می شود، ناظر بر اهدافی است که در اسناد بالادستی داریم. اگر به لحاظ علمی به این موضوع نگاه کنیم، این سوال مطرح می شود که آیا این موضوع با توجه به مباحث معرفت شناسی و روش شناسی علم مطرح است. به نظر من این موضوع قابل بحث است و موضوع اسلامی شدن علوم انسانی باید به گفتگو گذاشته شود و نظریات مختلف از سوی مخالفین و موافقین مطرح شود.

رئیس پژوهشکدهٔ علوم انسانی و اجتماعی با بیان اینکه من شخصا موافق اسلامی شدن علوم انسانی هستم، گفت: بررسی ضرورت اسلامی شدن یا نشدن علوم انسانی نیازمند برگزاری یگ گفتگوی ۲ جانبه است، اما اگر اسلامی شدن بخواهد در حد یک بخشنامه باقی بماند، شرایط و فضای لازم برای پرداختن به این موضوع فراهم نمی شود. نخبگان هم مشارکت نمی کنند و نتیجه ای حاصل نمی شود.

امیری تهرانی گفت: موضوع اسلامی شدن علوم انسانی به این معنی نیست که علومی که از غرب آمده را کلا کنار بگذاریم و یک علم جدید ابداع کنیم. یکی از مشکلات ما در نقد علوم انسانی و اجتماعی که آن را از غرب گرفته ایم، وجود نگاه سفید و سیاه است لذا باید آنچه را که با مبانی و فرهنگ تاریخ و تمدنی ما سازگار است، حفظ کنیم و هر آنچه ناسازگار است، تغییر دهیم. 

وی گفت: باید نظریات علوم انسانی و اجتماعی غربی را با توجه به مبانی فکری، اسلامی و تمدنی نقد کرد اما باید توجه کرد که نباید برخورد شتابزده و یک سویه بر این فرایند غلبه کند که در این صورت عدم مداخله بهتر از برخورد سطحی و غیر روشمند است.

به نقل از خبرگزاری مهر

برچسب: برخورد , شتابزده , سطحی , نفع , اسلامی , علوم , انسانی
مناسبت ها
آخرین تصاویر
 • کارگاه یک روزه آشنایی با داده کاوی با استفاده از ابزار های مایکروسافت
 • افتتاح خانه جوان البرز
 • دوره توانمندسازی جوانان و فعالان اجتماعی برای حضور در فضای مجازی
 • یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال
 • دوره دوم توانمندسازی حقوق شهروندی
 • دوره توانمند سازی منطقه ای کارآفرینی اجتماعی به میزبانی البرز برگزار شد.
 • گرامیداشت یوم الله 22 بهمن ، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مبارک
 • فرارسیدن ایام مبارک فجر طلیعه ی آزادی ملت و محو استبداد و واپس راندن استعمار، بر ملت بزرگ ایران مبارک باد.
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام (ره) و رهبری به ملکوت اعلی پیوست
 • پیشینه جشن شب یلدا و رسم و رسوم آن