بازدید امروز: 710
بازدید دیروز: 263
بازدید ماه جاری: 68673
بازدید امسال: 72354
بازدید کل: 854449
اخبار

کد خبر : ٩٣٠١
تاریخ انتشار : ١٣٩۴/٠۴/٠٢
بازدید : ٧۶٢

رگ یاب دست اطفال ساخته شد/ پايانی بر زجر تزريق به بيماران خردسال


پژوهشگران دانشگاه علم و صنعت ايران با به کارگيری فناوری دوربين‌های ديد در شب موفق به ساخت دستگاه رگ‌ياب دست اطفال شده‌اند.


رگ یاب دست اطفال ساخته شد/ پايانی بر زجر تزريق به بيماران خردسال

به گزارش خبرگزاری مهر، پانته‌آ مافی، یکی از محققان این طرح با بیان اینکه تزريق به کودکان خردسال يکی از سخت‌ترين کارهای پرستاران است، گفت: تزریق به خردسالان زجر آور است، چرا که رگ‌های خردسالان به دليل نازک بودن به سختی ديده می‌شوند از این رو موجب می‌شود که پرستاران مجبور باشند برای پيدا کردن محل رگ چندين بار سوزن را در دست بيمار خردسال فرو کنند که اين کار بسيار درد آور است.

وی گفت: با به کارگيری فناوری دوربين‌های ديد در شب، به ساخت دستگاه رگ‌ياب دست اطفال شدیم که می‌تواند به مشکل پرستاران در تزريق به دست بيماران خردسال پايان دهد. اين فناوری با پشت‌ سر گذاشتن موفقيت‌آميز آزمايش‌ها، هم‌اکنون در حال طی کردن مراحل دريافت مجوز از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

 پژوهشگران آزمايشگاه تست‌های غير مخرب دانشکده مهندسی مکانيک دانشگاه علم و صنعت ايران به سرپرستی دکتر محمد رياحی با همکاری گروه تحقيقاتی دکتر علی عبدالعالی، استاديار دانشکده برق اين دانشگاه برای حل اين مشکل موفق شدند تا در يک کار بين رشته‌ای از امواج فروسرخ که در دوربين‌های ديد در شب کاربرد دارد برای ساخت يک دستگاه رگ‌ياب خردسالان بهره بگيرند.

دکتر رياحی درباره اين ايده  با بیان اینکه ما از تفاوت رفتار امواج فروسرخ در عبور از مواد مختلف بهره گرفتيم، توضیح داد: امواج فروسرخ بخشی از طيف امواج الکترومغناطيس هستند که بی ضرر بوده و با چشم انسان قابل رويت نيستند، ولی می‌توان با استفاده از حسگرهايی، آنها را آشکار سازی کرده و تصاوير گرفته شده توسط آنها را به صورتی مرئی برای انسان نمايش داد و اين کاری است که توسط دوربين‌های ديد در شب انجام می گیرد.

عميد مقصودی، از همکاران پروژه نحوه عملکرد رگ ياب دست خردسالان را اينگونه تشريح کرد: در اين دستگاه، نور فروسرخ به صورت کنترل شده و با انرژی مشخص به دست تابانده شده و پس ازعبور از آن توسط حسگرهايی دريافت می‌شود. جريان خون، اثری متفاوت از بافت دست بر روی اين امواج می‌گذارد که اين تفاوت با کمک يک پردازنده، آشکار شده و بر روی يک نمايشگر کوچک به تصوير کشيده می‌شود. بدين‌ ترتيب محل رگ‌های خونی به وضوح برای پرستار، مشخص شده می‌تواند بدون نگرانی، تزريق را در محل انجام دهد.

پيش از اين مدل‌های مختلفی از اين نوع رگ‌ياب‌های دست خردسالان توسط شرکت‌های خارجی به توليد رسيده بود، اما دستگاه‌های خارجی بر خلاف رگ ياب توليد شده در دانشگاه علم و صنعت قابل تنظيم نبوده و هر مدل، تنها سنين مشخصی را پوشش می‌دهد.

رياحی با بیان اینکه به علت قيمت بالا، استفاده از اين دستگاه هم‌ اکنون در کشور ما رايج نيست، افزود:  بنا داريم اين دستگاه را با قيمتی معادل يک دهم نمونه خارجی به بازار عرضه کنيم. اين در حالی است که مسئولين دانشگاه علم و صنعت برای عملی کردن آن هم‌اکنون در حال مذاکره با یک شرکت سرمايه گذاری و یکی از بانک ها هستند تا پس از اخذ مجوزهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آن را به توليد انبوه برسانند.

وی اظهار داشت: پيش بينی می‌شود با توليد انبوه و مقرون به صرفه اين دستگاه سالانه حداقل ۲۵۰۰۰ عدد از رگ‌ياب دست خردسالان برای مصرف مورد نياز مراکز درمانی کشور قابل توليد باشد.

به نقل از خبرگزاری مهر

برچسب: رگ یاب , دست , اطفال , ساخته , پايانی , زجر , تزريق, بيماران , خردسال
مناسبت ها
آخرین تصاویر
 • کارگاه یک روزه آشنایی با داده کاوی با استفاده از ابزار های مایکروسافت
 • افتتاح خانه جوان البرز
 • دوره توانمندسازی جوانان و فعالان اجتماعی برای حضور در فضای مجازی
 • یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال
 • دوره دوم توانمندسازی حقوق شهروندی
 • دوره توانمند سازی منطقه ای کارآفرینی اجتماعی به میزبانی البرز برگزار شد.
 • گرامیداشت یوم الله 22 بهمن ، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مبارک
 • فرارسیدن ایام مبارک فجر طلیعه ی آزادی ملت و محو استبداد و واپس راندن استعمار، بر ملت بزرگ ایران مبارک باد.
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام (ره) و رهبری به ملکوت اعلی پیوست
 • پیشینه جشن شب یلدا و رسم و رسوم آن