بازدید امروز: 739
بازدید دیروز: 263
بازدید ماه جاری: 68702
بازدید امسال: 72383
بازدید کل: 854478
اخبار

کد خبر : ٩٢٩١
تاریخ انتشار : ١٣٩۴/٠۴/٠٢
بازدید : ٧٢٠

کشف مولکول عامل ناباروری و بلوغ زودرس


محققان دانشگاه واشنگتن موفق به کشف و شناسایی مولکولی شده اند که از آن با عنوان مولکولی کلیدی در ناباروری و بلوغ زودرس یاد می شود.


کشف مولکول عامل ناباروری و بلوغ زودرس

به گزارش خبرگزاری مهر، تحقیقات بسیاری برای کشف علت ناباروری انجام شده اما اکنون محققان امریکایی مولکول اصلی و کلیدی که می تواند در ناباروری یا بلوغ زودرس نقش داشته باشد را کشف کرده اند. محققان امیدوارند تا با کمک این مولکول بتوانند به راه حل های جدیدی برای درمان ناباروری دست پیدا کنند.

این مولکول یک رشته کوچک از  RNA است که آن را U۱۷ snoRNA نام گذاری کرده اند. این مولکول با اختلال در ترشح هورمون های استروئیدی می تواند ناباروری یا بلوغ زودرس را به دنبال داشته باشد.

RNA (مخفف اسیدریبونوکلئیک) یک ترکیب پیچیده با وزن مولکولی بالاست که در ساخت پروتئین‌ های سلولی نقش دارد.  RNA همچنین در برخی از ویروس‌ ها به جای DNA (اسید دزوکسی ریبونوکلئیک)‌ نقش حامل رمزهای ژنتیکی را ایفا می‌ کند. ساختار RNA از اشکال حلزونی تا زنجیره‌ های غیر مارپیچی متفاوت است.

Daniel S. Ory، سرپرست این تیم تحقیقاتی می گوید:« محققان تا پیش از کشف چنین وظیفه ای بر این باور بودند که مولکول های snoRNA تنها در تولید پروتئین نقش دارند اما مطالعات اخیر نشان داد که این مولکول در ترشح هورمون های جنسی نیز نقش به سزایی را ایفا می کند. این موضوع در حالی است که این مولکول می تواند نقش های بیشتری را نیز داشته باشد که تاکنون کشف نشده و از آنها اطلاعی نداریم در نتیجه تحقیقات بیشتر در این رابطه ادامه دارند.»

بررسی عملکرد این مولکول در موش ها نشان داد که موش ها در هنگام تولد از میزان قابل توجهی از این مولکول برخوردار بودند اما میزان این مولکول با رشد موش ها نسبت عکس داشته و کاهش پیدا می کند. زمانی که موش ها به هشت هفتگی می رسند، سطح مولکول U۱۷ snoRNA کاهش پیدا می کند تا ترشح هورمون های استروئیدی مانند پروژسترون یا تستوسترون آغاز شود.

به نقل از خبرگزاری مهر
برچسب: کشف , مولکول , عامل , ناباروری , بلوغ , زودرس
مناسبت ها
آخرین تصاویر
 • کارگاه یک روزه آشنایی با داده کاوی با استفاده از ابزار های مایکروسافت
 • افتتاح خانه جوان البرز
 • دوره توانمندسازی جوانان و فعالان اجتماعی برای حضور در فضای مجازی
 • یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال
 • دوره دوم توانمندسازی حقوق شهروندی
 • دوره توانمند سازی منطقه ای کارآفرینی اجتماعی به میزبانی البرز برگزار شد.
 • گرامیداشت یوم الله 22 بهمن ، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مبارک
 • فرارسیدن ایام مبارک فجر طلیعه ی آزادی ملت و محو استبداد و واپس راندن استعمار، بر ملت بزرگ ایران مبارک باد.
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام (ره) و رهبری به ملکوت اعلی پیوست
 • پیشینه جشن شب یلدا و رسم و رسوم آن