بازدید امروز: 753
بازدید دیروز: 263
بازدید ماه جاری: 68716
بازدید امسال: 72397
بازدید کل: 854492
اخبار

کد خبر : ٨٢١٢
تاریخ انتشار : ١٣٩۴/٠٣/٢۵
بازدید : ۶٠۶

۶۰۰ برنامه درسی دانشگاهها بازبینی می شود


وزیر علوم گفت: تا پایان تابستان امسال ۶۰۰ برنامه درسی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی بازبینی می شوند که تعدادی از آنها در حوزه علوم انسانی و از رشته های مورد نظر شورای تحول علوم انسانی است .


۶۰۰ برنامه درسی دانشگاهها بازبینی می شود

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر محمد فرهادی در همایش برنامه ریزی آموزشی درسی گفت: شورای عالی برنامه ریزی درسی ماموریت مهم و حساسی دارد و با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی در وزارتخانه های علوم و بهداشت مستقر شده است و نسبت به تدوین برنامه های آموزشی رشته های تحصیلی در مقاطع مختلف تحصیلی از کاردانی تا دکتری اقدام می کند.

رئیس شورای عالی برنامه ریزی آموزشی وزارت علوم اظهار داشت : هم اکنون بیش از ۲۰۰۰ برنامه درسی درکلیه مقاطع تحصیلی دانشگاه‌ها در حال اجراست که عمر برخی از آنها به بیش از ۳۵ سال می رسد و ضرورت دارد بنا به پیشرفت های علمی صورت گرفته و نیاز بازار کار کشور مورد بازنگری  قرار بگیرند.

وی با اشاره به ضرورت آسیب شناسی وضع موجود گفت: ضمن بازنگری و به روز رسانی برنامه های درسی موجود، باید برنامه های جدیدی را بویژه در میان رشته ای ها تدوین کنیم  و کارایی رشته ها و مهارت آموزی را در همه رشته ها بویژه رشته های علوم انسانی که بخش عمده ای از رشته های دانشگاهی را به خود اختصاص داده است در اولویت قرار دهیم.

فرهادی تاکید کرد: باید کارآموزی و کار ورزی در تدوین برنامه ها ی درسی مورد توجه باشد و رشته های تحصیلی به گونه ای ایجاد شوند که دانشجویان را کار آفرین تربیت کند و فارغ التحصیلان دانشگاهی در جستجوی استخدام دولتی نباشند.

وزیر علوم با اشاره به اینکه هم اکنون ۴میلیون و ششصد هزار دانشجو در کشور داریم ،اظهار داشت : باید ظرفیت پذیرش دانشجو مورد کنترل قرار بگیرد.

وی با تاکید بر کیفی کردن آموزش عالی که مبتنی بر تاکیدات مقام معظم رهبری و اسناد بالادستی مانند نقشه جامع علمی کشور است گفت: با تقویت پارک های علم و فناوری ، مراکز رشد علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان می توانیم به سمت رفع نیازهای کشور حرکت کنیم .

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: شورای عالی برنامه ریزی می تواند نقش سیاستگذاری و  نظارت داشته باشد و کار تدوین برنامه ها را به دانشگاهها تفویض کند که دانشگاهها براساس شرایط خاص خود و با رعایت خطوط کلی برنامه ها را تدوین کنند .

رئیس شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم تاکید کرد: باید برنامه های درسی در جهت ماموریت گرایی، کار آفرینی و حرکت به سمت نسل سوم دانشگاهها تدوین شوند و شورای برنامه ریزی ضمن حفظ نقش نظارتی خود از ظرفیت انجمن های علمی در تدوین برنامه ها ی درسی استفاده کند.

به نقل از خبرگزاری مهر

 

برچسب: برنامه , درسی , دانشگاهها , بازبینی
مناسبت ها
آخرین تصاویر
 • کارگاه یک روزه آشنایی با داده کاوی با استفاده از ابزار های مایکروسافت
 • افتتاح خانه جوان البرز
 • دوره توانمندسازی جوانان و فعالان اجتماعی برای حضور در فضای مجازی
 • یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال
 • دوره دوم توانمندسازی حقوق شهروندی
 • دوره توانمند سازی منطقه ای کارآفرینی اجتماعی به میزبانی البرز برگزار شد.
 • گرامیداشت یوم الله 22 بهمن ، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مبارک
 • فرارسیدن ایام مبارک فجر طلیعه ی آزادی ملت و محو استبداد و واپس راندن استعمار، بر ملت بزرگ ایران مبارک باد.
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام (ره) و رهبری به ملکوت اعلی پیوست
 • پیشینه جشن شب یلدا و رسم و رسوم آن