بازدید امروز: 763
بازدید دیروز: 263
بازدید ماه جاری: 68726
بازدید امسال: 72407
بازدید کل: 854502
اخبار

کد خبر : ٧١۴٧
تاریخ انتشار : ١٣٩۴/٠٣/١٨
بازدید : ٧۵٨

دستگاه مهندسی بافت ریه ساخته شد/ تسهیل عمل پیوند ریه


محققان در دانشگاه تهران موفق شدند تا دستگاهی که شرایط بدن را برای مهندسی بافت ریه در آزمایشگاه فراهم می کند بسازند.


دستگاه مهندسی بافت ریه ساخته شد/ تسهیل عمل پیوند ریه

علی دریاب - مدیر علمی مرکز پژوهش و فناوری نوین در مهندسی علوم زیستی دانشگاه تهران در خصوص دستگاه « میلی بایو راکتور مهندسی بافت ریه» با بیان اینکه این پروژه در حال اجراست، به خبرنگار مهر گفت: سالانه افراد زیادی بر اثر نبود پیوند ریه جان خود را از دست می دهند. از این رو پیوند ریه با استفاده از سلول های بدن بیمار یک امر مهم در ایران و دیگر کشور ها به شمار می رود.

وی افزود: آمارها نشان می دهد که در امریکا ۴۰۰ هزار نفر و در ایران چهار هزار نفر (آمار به صورت غیر رسمی است) بر اثر نبود پیوند ریه جان خود را از دست می دهند و این موضوع در هرصورت رو به افزایش است.

دریاب اظهار داشت: یکی از روش هایی که می توان از افزایش این آمار جلوگیری کرد این است که با استفاه از سلول های فرد بیمار بتوان ریه را به بدن خودش پیوند زد که در این زمینه تحقیقات فراوانی شده است.

مدیر علمی مرکز پژوهش و فناوری نوین در مهندسی علوم زیستی دانشگاه تهران گفت: محققان در این مرکز تلاش کردند که دستگاه میلی بایو راکتور مهندسی بافت ریه را طراحی و بسازند تا از این طریق پیوند ریه با استفاده از مهندسی بافت با اطمینان بیشتری انجام گیرد.

دریاب با بیان اینکه در مهندسی بافت یک قسمت از بافت آسیب دیده بدن را جایگزین بافت طبیعی می کنیم، گفت: با این روش نیاز به دستگاهی است تا شرایط بدن را مهیا کند. بایوراکتورها دستگاههایی هستند که در زمینه مهندسی بافت نقش اساسی و کلیدی را ایفا می کنند و شرایط کنترل شده شبیه شرایط بدن را برای رشد بهتر سلول ها  در بستری که ما انتخاب کرده ایم فراهم می کند تا بعد از این آزمایشات با اطمینان به پیوند ریه در بدن انسان بپردازیم.

به گفته وی، بایو راکتور توانایی ایجاد شرایطی کنترل شده شبیه بدن انسان را برای محققان در شرایط آزمایشگاه با پارامترهای مهندسی، پارامترهای شرایط فیزیولوژی و بایولوژی ایجاد می کند.

وی با تاکید بر اینکه این کار در فاز بالینی وارد نشده عنوان کرد: با به نتیجه رسیدن این روش برای پیوند که در سالهای آتی شاهد اجرایی شدن آن خواهیم بود، امیدواریم بتوانیم قدم مثبتی در علم پیوند برداریم.

به نقل از خبرگزاری مهر

برچسب: دستگاه , مهندسی , بافت , ریه , ساخته , تسهیل , عمل , پیوند , ریه
مناسبت ها
آخرین تصاویر
 • کارگاه یک روزه آشنایی با داده کاوی با استفاده از ابزار های مایکروسافت
 • افتتاح خانه جوان البرز
 • دوره توانمندسازی جوانان و فعالان اجتماعی برای حضور در فضای مجازی
 • یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال
 • دوره دوم توانمندسازی حقوق شهروندی
 • دوره توانمند سازی منطقه ای کارآفرینی اجتماعی به میزبانی البرز برگزار شد.
 • گرامیداشت یوم الله 22 بهمن ، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مبارک
 • فرارسیدن ایام مبارک فجر طلیعه ی آزادی ملت و محو استبداد و واپس راندن استعمار، بر ملت بزرگ ایران مبارک باد.
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام (ره) و رهبری به ملکوت اعلی پیوست
 • پیشینه جشن شب یلدا و رسم و رسوم آن