بازدید امروز: 210
بازدید دیروز: 376
بازدید ماه جاری: 61614
بازدید امسال: 49305
بازدید کل: 831400
اخبار

کد خبر : ٧٠٩۴
تاریخ انتشار : ١٣٩۴/٠٣/١١
بازدید : ٧٢۴

انتشار ۵ تصویر خیره کننده از ابرطوفان‌های آسمانی


ناسا در گزارشی ۵ تصویر خیره کننده از ابر طوفان های سایر اجرام را منتشر کرده که حیرت کارشناسان فضایی و مخاطبان خود را برانگیخته است.


انتشار ۵ تصویر خیره کننده از ابرطوفان‌های آسمانی

به گزارش خبرگزاری مهر، زمین دارای فعالیت های گسترده ای است که گاهی اوقات برخی از این فعالیت ها از چشمان انسان ها دور می ماند اما ماهواره ها یا کاوشگرهای فضایی به ثبت این لحظه ها می پردازند تا مطالعات بیشتری در این رابطه صورت بگیرد. تصاویری مانند طوفان های خورشیدی، طوفان های مهیب و بزرگ زمینی، تغییرات جوی، جزر و مد و .... جزو تصاویر قابل توجه هستند.

ناسا ۵ تصویر از برترین و همینطور خیره کننده ترین ابر طوفان های سایر اجرام را منتشر کرده که در ادامه مشاهده می کنیم :

* چشم طوفان دلفین

تصویر طوفان دلفین با کمک فناوری  CloudSat ناسا گرفته شده است. ناسا از  CloudSat به عنوان بازی گلف یاد می کند که با زدن یک ضربه می توان بازی را به نفع خود تمام کرد. دلیل این توصیف در رادار نفوذگر  CloudSat است زیرا میدان دیدی صرف ۰.۵ مایلی را داشته و این در حالی است که بیشتر طوفان های استوایی عرضی بیش از ۲۵۰ مایل دارند. این تصویر در تاریخ ۱۶ مه سال ۲۰۱۵ به ثبت رسیده تا ناسا بتواند تصویر عرضی دقیقی از چشم طوفان را به ثبت رسانده باشد.

ناسا

* انفجار عظیم لکه خورشیدی

در اکتبر سال ۲۰۱۴ میلادی، خورشید طوفان های سهمگینی را پشت سر گذاشت که شعله های انفجاری را روی سطح این ستاره به وجود آورد. لکه خورشیدی بسیار بزرگ و فعالی که با نام  AR ۱۲۱۹۲ شناخته می شود باعث وقوع چنین طوفانی شده است. فضاپیمای Solar Dynamics Observatory که مسئولیت رصد تمام وقت خورشید را دارد، آتش بازی زیبایی را به ثبت رسانده که در نوع خود بی نظیر است.

طوفان های خورشیدی

* طوفان خاک روی مریخ

در تصویری که مشاهده می شود، ابر طوفان خاکی در حال عبور از منطقه راس قطبی فصل شمال مریخ است که آن را با نام  Utopia Planitia می شناسند. راس قطب شمال در بالای تصویر دیده می شود. این تصویر در زمستان شمالی اخیر مریخ گرفته شده و طوفانی متشکل از ابرهای موج گرانشی نیز در آن دیده می شود. اما به دلیل اینکه اتمسفر مریخ بسیار رقیق بوده و صرفا یک درصد اتمسفر زمین است در نتیجه طوفان های این سیاره برای زمینی ها همانند یک نسیم یا باد ملایم است.

مریخ

* طوفان های بی پایان مشتری

لکه سرخ بزرگی که روی سطح مشتری دیده می شود حاصل طوفان های جوی است که ۴۰۰ سال پیش از این سطح نیمکره جنوبی این سیاره را در دستخوش تغییر کرده بودند. این لکه به اندازه ای بزرگ است که سه سیاره به ابعاد زمین در آن جای می گیرند اما اندازه فعلی آن نصف اندازه قدیم این سیاره است.

مشتری

* طوفان مرگ سماوی

ستاره درخشان و روشنی که در وسط تصویر دیده می شود در حال مرگ است. وقتی ستاره ای در حال مرگ است، هسته داغ آن نور فرابنفش از خود ساطع می کند که سبب درخشش خیره کننده آن در اطرافش می شود.  طوفان مرگی که در این تصویر دیده می شود Helix Nebula نام داشته و در فاصله ۶۵۰ سال نوری از زمین رخ داده است. این طوفان توسط تلسکوپ های Spitzer Space Telescope و Galaxy Evolution Explorer به ثبت رسیده است.

طوفان سماوی

برچسب: انتشار , ۵ , تصویر , خیرهکننده , ابرطوفان‌, آسمانی
مناسبت ها
آخرین تصاویر
 • کارگاه یک روزه آشنایی با داده کاوی با استفاده از ابزار های مایکروسافت
 • افتتاح خانه جوان البرز
 • دوره توانمندسازی جوانان و فعالان اجتماعی برای حضور در فضای مجازی
 • یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال
 • دوره دوم توانمندسازی حقوق شهروندی
 • دوره توانمند سازی منطقه ای کارآفرینی اجتماعی به میزبانی البرز برگزار شد.
 • گرامیداشت یوم الله 22 بهمن ، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مبارک
 • فرارسیدن ایام مبارک فجر طلیعه ی آزادی ملت و محو استبداد و واپس راندن استعمار، بر ملت بزرگ ایران مبارک باد.
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام (ره) و رهبری به ملکوت اعلی پیوست
 • پیشینه جشن شب یلدا و رسم و رسوم آن