بازدید امروز: 87
بازدید دیروز: 209
بازدید ماه جاری: 70345
بازدید امسال: 54758
بازدید کل: 836853
اخبار

کد خبر : ۵٩٩٩
تاریخ انتشار : ١٣٩۴/٠٢/٢٩
بازدید : ۶٠٩

مباحث اخلاقی در حوزه کمرنگ است


عضو مجلس خبرگان رهبری و رئیس انجمن تبلیغ و ارتباطات، حوزه علمیه را طلایه‌دار تحکیم ارزش‌های اخلاقی دانست و از کمرنگ شدن دروس اخلاق در حوزه خبر داد.


مباحث اخلاقی در حوزه کمرنگ است

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد واعظ موسوی در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی نگاه جهانیان به اسلام و فرهنگ تشیع معطوف شده و در این میان دشمنان برای از بین بردن این فرهنگ و دوستان برای الهام‌گیری و الگو قراردادن حرکت انقلاب اسلامی قدم برداشتند.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: حوزه علمیه با همه گرفتاری‌هایی که از جهات مختلف برایش پیش می‌آید، به خاطر ضرورت کارهای دینی و فرهنگی در راستای ایجاد رابطه فعال با شیعیان جهان، بکارگیری نیروی خلاق و استعدادهای برتر در بین طلاب خطیرترین مسئولیت را بر دوش گرفته تا در حوزه تفکر جهان به گسترش فرهنگ اهل بیت بپردازد.

چشم جهانیان به حوزه علمیه قم دوخته است

این استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه با هدایت‌های ویژه مقام معظم رهبری و مراجع عظام در این میدان حساس و دقیق گام‌های مهم و موثری برداشته شده، تصریح کرد: باید تبلیغ فرهنگ ناب اهل بیت (ع) توسط فقهای شیعه و دانشمندان این مکتب در حوزه‌های علمیه انجام شود که جهان امروز و بشریت تشنه معارف قرآن از چشمه سار معنویت این مکتب سیراب شوند.

وی اظهار کرد: چشم جهانیان به ام القری اسلام یعنی حوزههای علمیه دوخته شده تا با جلوه‌گری میراث خاندان رسالت و انجام حرکت‌های معنوی و اخلاقی، دنیای خسته از جهالت مدرن و فرهنگ‌های ضد اخلاق را در آستانه عصر ظهور آماده تشکیل حکومت جهان شمول مهدوی کند .

حجت‌الاسلام واعظ موسوی گفت: برای رسیدن به این پیشرفت‌ها و تبلیغ دین به افراد فراوان، افکار پویا و برگرفته از قرآن و سنت و آمیخته با دین و معنویت نیاز است.

مسئولیت حوزه در ترویج ارزش‌های اسلامی

این استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: حوزه‌های علمیه از دیرباز پا جای پای ائمه و پیامبر گذاشتند تا در گذر زمان مشعل هدایت و رهبری دین را فروزان نگه دارند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه حوزه علمیه باید همه زوایای زندگی بشری را با معنویت اخلاق و اعتقادات ناب سیراب کند، یادآور شد: حوزه علمیه برای اجرای اهداف معنوی رسالت پیامبر(ص) و تحکیم ارزش‌های اخلاقی در روان انسان‌ها، طلایه‌دار است.

وی معتقد است که جز با بنا نهادن یک نهاد عمیق و برخوردار از ارزش‌های الهی، تشکیل شده از انسان های فداکار، آگاه به شرایط زمان و مکان و قوانین مربوطه، تربیت افراد ممکن نیست.

وی عنوان کرد: حوزه علمیه باید به عنوان اولین گام در ساختن کادری قوی، نیروهایی منسجم و برخوردار از شعور والا و درک عمیق این مسئولیت را انجام دهد.

مباحث اخلاقی در حوزه کمرنگ شده

حجت الاسلام واعظ موسوی بیان کرد: لازمه چنین شرایطی برخورداری از اخلاق در کنار علم است که متاسفانه احساس می‌شود که مباحث اخلاقی و درس‌های اخلاق در حوزه‌های علمیه کم رونق شده است.

این استاد حوزه علمیه قم گفت: امروزه نیازهای اخلاقی در همه جوامع بشری بیشتر شده و از همین رو نیازمند اهتمام بیشتر به مباحث اخلاقی هستیم .

عضو مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر اینکه اساتید، طلاب و تصمیم گیرندگان این عرصه که دل در گرو حوزه و مکتب اهل بیت دارند باید ضرورت نیاز به مباحث اخلاقی را درک کنند، اظهار کرد: حوزه‌های علمیه باید در تشکیل کلاس‌های اخلاق، زمینه سازی برای اخلاق و معرفی اساتید اخلاقی گام بردارند، زیرا علم بدون اخلاق نمی‌تواند هدایت‌گر باشد.

به نقل از خبرگزاری مهر

برچسب: مباحث , اخلاقی , حوزه , کمرنگ
مناسبت ها
آخرین تصاویر
 • کارگاه یک روزه آشنایی با داده کاوی با استفاده از ابزار های مایکروسافت
 • افتتاح خانه جوان البرز
 • دوره توانمندسازی جوانان و فعالان اجتماعی برای حضور در فضای مجازی
 • یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال
 • دوره دوم توانمندسازی حقوق شهروندی
 • دوره توانمند سازی منطقه ای کارآفرینی اجتماعی به میزبانی البرز برگزار شد.
 • گرامیداشت یوم الله 22 بهمن ، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مبارک
 • فرارسیدن ایام مبارک فجر طلیعه ی آزادی ملت و محو استبداد و واپس راندن استعمار، بر ملت بزرگ ایران مبارک باد.
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام (ره) و رهبری به ملکوت اعلی پیوست
 • پیشینه جشن شب یلدا و رسم و رسوم آن