بازدید امروز: 200
بازدید دیروز: 376
بازدید ماه جاری: 61604
بازدید امسال: 49295
بازدید کل: 831390
اخبار

کد خبر : ۵٩۶۴
تاریخ انتشار : ١٣٩۴/٠٢/٢٨
بازدید : ۶٩٢

حیات فرازمینی چیزی به جز DNA دارد


دانشمندان نظریه ای را مطرح می کنند که بر این اساس حیات فرازمینی احتمالی در سایر سیارات ممکن است به جای DNA از ساختار مولکولی متفاوتی برخوردار باشد.


حیات فرازمینی چیزی به جز DNA دارد

به گزارش خبرگزاری مهر، دانشمندانی که در جستجوی حیات فرازمینی به گوشه و کنار منظومه شمسی و حتی فراتر از آن فکر می کنند همواره بر کشف آب متمرکز بوده اند زیرا آنچه که ما از حیات در نظر داریم همواره به آب وابسته است.

اما شاید بهتر باشد نسخه پیچیده تری را نیز مد نظر قرار دهیم. در جایی به جز زمین که با محیطی سخت و غیرقابل مقایسه با سیاره مادر مواجه هستیم، گونه هایی حیاتی ممکن است چندان هم به آب وابسته نباشند. درحقیقت می توان موجوداتی را متصور شد که از چیزی به جز آب به عنوان مایع حیات استفاده می کنند. در این صورت باید منتظر رویارویی با سناریوهای هیجان انگیزی در پروژه جستجوی حیات فرازمینی بود.

بد نیست به مثالی ساده اما واقعی توجه کنیم. در تیتان، قمر منجمد سیاره زحل با دریایی از آب سر و کار نداریم بلکه اینجا تا چشم کار می کند متان است متان. حالا به زمین باز می گردیم. در این سیاره گرم و مملو از آب، مولکولهای DNA و RNA به عنوان چارچوب اصلی تشکیل دهنده حیات شناخته می شوند. این مولکولها دربرگیرنده فرمول ساختار ژنتیکی گونه های حیاتی به شمار می آیند. درحقیقت آنها خانواده ای بزرگ و ارزشمند از پروتئینها هستند که این دستورالعملها را در خود جای داده اند.

حالا بار دیگر به تیتان باز می گردیم. در این جرم فضایی که به جای آب تا دلتان بخواهد متان وجود دارد، مولکولهای RNA و DNA جایی برای عرض اندام و عملکرد طبیعی ندارند. بنابراین باید مولکولهای دیگری را متصور شد که حیات متکی به مایعی به جز آب را امکانپذیر می کند. درنتیجه احتمالا با ساختار متفاوت ژنتیکی روبرو می شویم که به دنبال آن تنوع و پیچیدگی خاصی وجود خواهد داشت.

بر اساس مطالعه ای که اخیر صورت گرفته است دانشمندان از وجود مولکولهایی موسوم به ethers صحبت می کنند که در هیچ فرم مولکولی در زمین دیده نمی شود.

به عقیده آنها ethers همان نقش DNA و RNA در زمین را اما این بار در اقیانوسهای مملو از متان ایفا می کنند.

به نقل از خبرگزاری مهر

برچسب: حیات , فرازمینی , چیزی , DNA
مناسبت ها
آخرین تصاویر
 • کارگاه یک روزه آشنایی با داده کاوی با استفاده از ابزار های مایکروسافت
 • افتتاح خانه جوان البرز
 • دوره توانمندسازی جوانان و فعالان اجتماعی برای حضور در فضای مجازی
 • یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال
 • دوره دوم توانمندسازی حقوق شهروندی
 • دوره توانمند سازی منطقه ای کارآفرینی اجتماعی به میزبانی البرز برگزار شد.
 • گرامیداشت یوم الله 22 بهمن ، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مبارک
 • فرارسیدن ایام مبارک فجر طلیعه ی آزادی ملت و محو استبداد و واپس راندن استعمار، بر ملت بزرگ ایران مبارک باد.
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام (ره) و رهبری به ملکوت اعلی پیوست
 • پیشینه جشن شب یلدا و رسم و رسوم آن