بازدید امروز: 88
بازدید دیروز: 209
بازدید ماه جاری: 70346
بازدید امسال: 54759
بازدید کل: 836854
اخبار

کد خبر : ۵٩۴٧
تاریخ انتشار : ١٣٩۴/٠٢/٢٨
بازدید : ۶١٩

تاسیس حوزه علمیه مجهز در مشهد توسط آیت‌ الله مكارم شیرازی


آیت‌ الله العظمی مکارم شیرازی قرار است یک حوزه علمیه مجهز در مشهد تاسیس کند.


تاسیس حوزه علمیه مجهز در مشهد توسط آیت‌ الله مكارم شیرازی

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت‌الله العظمی ناصر مكارم شیرازی در دیدار با اعضای شورای برنامه ریزی مدیریت حوزه علمیه خراسان که در مدرسه امام سجاد(ع) برگزار شد، بر ضرورت تاسیس حوزه های علمیه متعدد در كشور تاکید کرد و گفت: ما هم برای اینکه به گفته خود عمل کرده باشیم تاسیس حوزه علمیه ای را در مشهد پذیرفته ایم و ان شاء الله حوزه علمیه مجهزی برای نخبگان به همراه تعدادی خانه اساتید و مسجد و کتابخانه تاسیس می‌کنیم.

وی با بیان اینکه حوزه علمیه خراسان بعد از حوزه علمیه قم مهم ترین حوزه است، تصریح کرد: همیشه بزرگانی از حوزه علمیه خراسان برخاستند  که آثار آن ها در همه نقاط وجود دارد و بنابراین تلاش مدیران حوزه خراسان باید این باشد که این شجره طیبه همانند سابق اصلها ثابت و فرعها فی السماء برتر شود.

وی افزود: به حوزه علمیه خراسان افتخار می کنیم كه شخصیتی مدیر، عالم و مدبر نظیر آیت الله واعظ طبسی اشراف بر این حوزه دارند و مدیریت ایشان در آستان قدس بر همگان روشن شده است و در حوزه، مدیریت خوبی دارند.

این مرجع تقلید بر لزوم تحول در حوزه‌های علمیه با توجه به شرایط زمان تاکید کرد و ابراز داشت: حوزه‌ها باید نیازهای زمان را برطرف کرده و بر اساس مشکلات زمان، خود را تجهیز کنند و جلوی مفاسد را بگیرند.

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی در ادامه، مفاسد اخلاقی را یکی از مشکلات امروز عنوان کرد و گفت: امروز از خارج و داخل کشور شاهد حضور و افزایش ابزار گناه حتی در منازل هستیم و نمی توانیم دست روی دست بگذاریم، بلکه از طرق صحیح باید جلوی این مفاسد را بگیریم؛ حال اگر قادر نباشیم به طور کامل از بین ببریم، تکلیف ساقط نمی شود و خیلی کارها نیز می شود انجام داد.

وی بهترین ابزار مبارزه با فساد را طلاب دانست و ابراز داشت: می بایست طلاب در ایام تبلیغ به مناطق مختلف اعزام شوند و مسائل اسلامی را مطرح کنند تا از این طریق بتوانیم زمینه از بین بردن مفاسد را فراهم سازیم .

وی اعزام مبلغ به مناطق مختلف را برکتی برای اسلام عنوان کرد و افزود: برنامه ریزان حوزه باید طلبه ها را در هر پست و مقامی هستند به نقش آفرینی در ایام تبلیغ، ترغیب کنند.

این مرجع تقلید با اشاره به اینکه دشمنان مشکلاتی نیز در اصول و فرع و قرآن مطرح می کنند، گفت: دیگر تیری نمانده است که از سوی معاندین به سمت اسلام، پرتاب نشده باشد؛ هرروز شاهد هستیم که در خصوص قرآن که کلام خداوند می باشد شبهاتی بی اساس مطرح می کنند.

این مفسر قرآن کریم به شبهات برخی معاندین اشاره داشت و تصریح کرد: این شبهه را مطرح می کنند که قرآن در خصوص مسئله حجاب مطلبی بیان نکرده است و یا مسئله ربا برای آن زمان بوده و امروز دیگر مطرح نگردد؛ امروز طلاب باید با این شبهات آشنا باشند و از طریق مکتوب پاسخ دهند.

آیت الله مکارم شیرازی در ادامه با اشاره به اینکه امروز تکفیری ها و وهابی ها بلایی برای عالم اسلام شده اند، ابراز داشت: برخی از افراد و افکار، آتش زیرخاکستر بودند که با ظهور داعش و افراد بی رحمی که ثمره شوم شجره خبیث وهابیت هستند، آشکار شدند و باید با آن ها مقابله کرد.

وی بر لزوم تعلیم روش پاسخگویی به شبهات توسط طلاب تاکید کرد و اظهار داشت: لازم است روش شناسی به طلاب آموخته شود، چرا که دشمنان به دنبال شیعه ستیزی هستند تا بدبینی ایجاد کنند؛ اما ما اگر از شیوه اهل بیت(ع) استفاده کنیم، قادر به مقابله با آن ها خواهیم بود.

وی همچنین توسعه سیاسی و فرهنگی تشیع را یکی از مهم ترین عوامل تقویت دشمنی معاندین دانست و ابراز داشت: دشمنان به دلیل پیشرفت های تشیع، شروع به تبلیغات کرده اند و ما نیز در مقابله با آن ها باید مجهز باشیم.

این مرجع تقلید بر لزوم تقویت فرهنگ و معنویت در جامعه تاکید کرد و اظهار داشت: دشمنان برنامه های بسیاری برای مقابله با فرهنگ تشیع تدارک دیده اند که باید با برنامه ریزی و تبلیغ با آن ها مقابله شود.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه حوزه های علمیه مسئولیت مهمی در خصوص مسائل دینی مردم و جامعه دارند، گفت: ضرورت ایجاب می كند دوره های تبلیغی در پایان ایام هفته در مدارس و مساجد برخی مناطق برگزار شود که دشمن احساس کند ما در آنجا حضور قوی داریم.

وی بر لزوم مقابله با عرفان های کاذب تاکید کرد و گفت: دشمنان می خواهند در مقابل دستگاه اهل بیت(ع)، تشکیلات دیگری را ایجاد کنند و باید مراقب بود؛ توطئه دشمن این است که مذهب را از طریق مذهب از بین ببرد.

این مرجع تقلید با اشاره به اینکه امروز امام زمان(عج) از ما انتظار دارند تلاش و فعالیت بیشتری داشته باشیم، تصریح کردند: نظام اسلامی نیز دست ما را برای تلاش بازگذاشته است و ان شاء الله مناطق آسیب پذیر نیز تقویت شود.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی در ادامه با بیان اینکه مدیریت حوزه علمیه مشهد موفق است و برنامه های ذکر شده خیلی خوب می باشد، گفت: توجه به قرآن بیش از آن که ما فکر می کنیم مهم است؛ ما هرکاری در سایه قرآن انجام دادیم موفق بوده است و از هرنظر به توفیقات خوبی دست پیدا کردیم.

وی در پایان بر لزوم تربیت طلاب مستعد تاکید کرد و اظهار داشت: حوزه های علمیه باید امثال مرحوم آخوندخراسانی و شیخ انصاری تربیت کند و نباید صرفا گفت تربیت این علمای بزرگ منحصر به زمان های گذشته بود چرا که هنوز هم استعدادهای خوبی در حوزه هستند.

به نقل از خبرگزاری مهر

 

برچسب: تاسیس , حوزه , علمیه , مجهز , مشهد , توسط , آیت‌ الله , مكارم , شیرازی
مناسبت ها
آخرین تصاویر
 • کارگاه یک روزه آشنایی با داده کاوی با استفاده از ابزار های مایکروسافت
 • افتتاح خانه جوان البرز
 • دوره توانمندسازی جوانان و فعالان اجتماعی برای حضور در فضای مجازی
 • یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال
 • دوره دوم توانمندسازی حقوق شهروندی
 • دوره توانمند سازی منطقه ای کارآفرینی اجتماعی به میزبانی البرز برگزار شد.
 • گرامیداشت یوم الله 22 بهمن ، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مبارک
 • فرارسیدن ایام مبارک فجر طلیعه ی آزادی ملت و محو استبداد و واپس راندن استعمار، بر ملت بزرگ ایران مبارک باد.
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام (ره) و رهبری به ملکوت اعلی پیوست
 • پیشینه جشن شب یلدا و رسم و رسوم آن