بازدید امروز: 119
بازدید دیروز: 209
بازدید ماه جاری: 70377
بازدید امسال: 54790
بازدید کل: 836885
اخبار

کد خبر : ۵٩۴۵
تاریخ انتشار : ١٣٩۴/٠٢/٢٨
بازدید : ۶۵٧

تربیت استعدادهای درخشان برای مرجعیت اولویت حوزه است


یکی از مراجع تقلید، شناسایی استعدادها، تربیت محقق، تربیت استعدادهای درخشان برای مرجعیت را از اولویت‌های مهم حوزه‌های علمیه بیان کرد.


تربیت استعدادهای درخشان برای مرجعیت اولویت حوزه است
به گزارش خبرگزاری مهر، آیت‌الله العظمی عبدالله جوادی‌آملی در دیدار حجت‌الاسلام اکبر فرجام مدیر حوزه علمیه خراسان و شورای مدیریت این حوزه گفت: حوزه علمیه مشهد به برکت وجود مقدس حضرت امام رضا (ع) از قدیم الایام، از جایگاه بسیار بالایی در بین علما برخوردار بوده است. در گذشته به برکت این امام همام مراجع بسیار بزرگی از همین حوزه رشد کرده و به بالندگی علمی و عملی و اخلاقی رسیده بوده‌اند که توانستند خدمات بسیار شایسته و موثری برای امت و جامعه اسلامی انجام دهند.

وی ادامه داد: امروز اگر چه حوزه‌ها از شکوفایی زمان گذشته فاصله گرفته‌اند، ولی باید برای رسیدن به آن جایگاه رفیع گذشته برنامه‌ریزی دقیق‌تری انجام داد تا همچون گذشته در آینده نه چندان دور شاهد رشد، بزرگی و شکوه حوزه‌های علمیه باشیم.

مفسر قرآن کریم خاطرنشان کرد: امروز شناسایی استعدادها، تربیت محقق، تربیت استعدادهای درخشان برای مرجعیت یکی از اولویت‌های مهم حوزه‌های علمیه است؛ باید کسانی که در عرصه مرجعیت استعداد درخشان هستند شناسایی، تربیت و تقویت شوند تا آینده مرجعیت حوزه‌ها از هر لحاظ تأمین شود.

وی با بیان اینکه دین با حوزه‌های عملیه زنده است و اساس کار حوزه، زنده نگه داشتن دین و تربیت مرجعیت برای امت اسلامی بوده است، بیان کرد: حوزه‌های علمیه باید همواره در مسیر رشد و بالندگی حرکت کنند و در کنار رشد و بالندگی و برنامه‌ریزی دقیق برای شکوفایی طلاب، باید از هر‌گونه نهال فروشی پرهیز کنند زیرا نهال فروشی در حوزه از بدترین آسیب‌های حوزه است؛ آنچه مهم است این است که در کنار شناسایی استعدادهای درخشان، حوزه نیازمند حفظ سرمایه حوزه‌ها از طریق تربیت طلاب برای آینده است.

آیت‌الله جوادی‌آملی افزود: امروز درس اخلاق و حقوق یکی از موضوعاتی است که حوزه به آن نیازمند است زیرا دینی که گفته «العلم فریضه»، نسبت به اخلاق و حقوق هم تأکید فراوان دارد؛ اگر در حوزه به اخلاق و حقوق توجه نشود حوزه در این عرصه دچار خسارت‌ می‌شود و نتیجه آن این است که جامعه از وجود عالم بی‌عمل رنج می‌برد.

وی گفت: در گذشته موضوع اخلاق یکی از مباحث بسیار جدی علما و حوزه‌های علمیه بود که ثمرات زیادی هم به همراه داشت، اگر خروجی حوزه‌ها تأمین آینده اسلام و تربیت مرجعیت و عالم با عمل نباشد، حوزه‌ها و جامعه دچار خسران فراوانی خواهد شد.

این مرجع تقلید اظهار کرد: امروز به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی همه چیز فراهم است و این شرایط بهترین فرصت برای تربیت طلاب برای آینده حوزه‌های علمیه و جهان اسلام در مقابل اهریمنان است.

به نقل از خبرگزاری مهر

 

برچسب: تربیت , استعدادهای , درخشان , مرجعیت , اولویت , حوزه
مناسبت ها
آخرین تصاویر
 • کارگاه یک روزه آشنایی با داده کاوی با استفاده از ابزار های مایکروسافت
 • افتتاح خانه جوان البرز
 • دوره توانمندسازی جوانان و فعالان اجتماعی برای حضور در فضای مجازی
 • یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال
 • دوره دوم توانمندسازی حقوق شهروندی
 • دوره توانمند سازی منطقه ای کارآفرینی اجتماعی به میزبانی البرز برگزار شد.
 • گرامیداشت یوم الله 22 بهمن ، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مبارک
 • فرارسیدن ایام مبارک فجر طلیعه ی آزادی ملت و محو استبداد و واپس راندن استعمار، بر ملت بزرگ ایران مبارک باد.
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام (ره) و رهبری به ملکوت اعلی پیوست
 • پیشینه جشن شب یلدا و رسم و رسوم آن