بازدید امروز: 99
بازدید دیروز: 209
بازدید ماه جاری: 70357
بازدید امسال: 54770
بازدید کل: 836865
اخبار

کد خبر : ۵٧٨٩
تاریخ انتشار : ١٣٩۴/٠٢/١۵
بازدید : ۶٣٣

۶۸ موضوع کرسی آزاداندیشی در حوزه به تصویب رسید


معاون امور پژوهش حوزه‌های علمیه از تصویب ۶۸ عنوان موضوع کرسی آزاداندیشی در دبیرخانه کمیسیون کرسی‌های آزاداندیشی خبر داد.


۶۸ موضوع کرسی آزاداندیشی در حوزه به تصویب رسید

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام سیدعلی عماد در تبیین مصوبات ششمین جلسه شورای کرسی‌های آزاداندیشی  اظهار داشت: آزاداندیشی یک اخلاق، رویه، فرهنگ و یک سبک زندگی عالمانه است. این سبک زندگی عالمانه به هر مقداری که در جامعه عمق و نفوذ بیشتری پیدا کند، به ویژه در مجامع علمی، امکان رشد و تولید علم و پاسخگویی عالمانه تر به نیازهای انسان در زندگی روزمره فراهم تر خواهد شد.

وی در ادامه اظهار داشت: در نخستین جلسه ای که در سال جاری داشتیم بعد از استماع گزارش سال قبل، قرار شد که وضعیت آزاداندیشی در حوزه های علمیه و زمینه هایی که برای تولید دانش وجود دارد مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

معاون پژوهش حوزه های علمیه اضافه کرد: در این جلسه شاخص های اصلی آزاداندیشی، یعنی اخلاق ورزی علمی، بردباری اجتماعی، حلم و صبر، عدم جزمیت، نقدپذیری، خطاپذیری و شاخص های متعدی دیگری که زمینه را برای آزاداندیشی فراهم می کند، مورد بررسی قرار گرفت و برای رسیدن به یک راهبرد دقیق و روشن، مصوب شد ناظر به عوامل و موانعی که برای تولید دانش در معاونت پژوهش شناسایی شده، تحلیلی از وضعیت موجود علمی حوزه های علمیه ارائه شود و وضعیت مطلوب ناظر به افق آینده حوزه های علمیه بازنگری شود.

رئیس شورای کرسی‌های آزاداندیشی، راهبردهای بهبود وضعیت موجود را تشریح کرد و متذکر شد: از دیگر مسائلی که در این جلسه بررسی شد این بود که با مقایسه وضعیت فعلی و وضعیت مطلوب حوزه، قرار شد کارشناسان ذی ربط راهبردهای بهبود وضعیت را برای جلسات آتی کمیسیون به اعضا ارائه کنند و سپس این مجموعه در اختیار شورای پیگیری مطالبات مقام معظم رهبری و مراجع عظام تقلید قرار می گیرد و بر این اساس  اقدامات ملی همه دستگاه های حوزوی تعریف می‌شود.

حجت الاسلام عماد در پاسخ به این سئوال که چه اقداماتی در حوزه گفتگوهای آزادفناورانه انجام شده است و آیا اساسا در این زمینه برنامه ای مدنظر است یا خیر، اظهار داشت: خود تمرین و تجریه گفتگوی آزاد عالمانه در حوزه علم و فناوری از ضرورت هایی است که در جلسه شورای کرسی های آزاداندیشی به آن اشاره شد و در همان جلسه هم گزارشی ارائه شد.

وی ادامه داد: ما اگر می‌خواهیم یک فضای آزاد علمی را ایجاد کنیم باید از ابتدای ورود به عرصه علم، در فضای دانش آموزی، دانشجویی و طلبگی این تمرین و تجربه را داشته باشیم. لذا گزارشی هم از دبیرخانه کمیسیون کرسی های آزاداندیشی ارائه شد که بر آن اساس حداقل ۶۸ عنوان موضوع کرسی آزاداندیشی که به تصویب کمیسیون های هفتگانه دبیرخانه رسیده بود، گزارش شد، این کرسی ها بخشی از کرسی های آزاداندایشی است که عمدتا به عرصه عمل و اجتماع کار دارد و طبیعتا باید مسیری را پیدا کنیم که این گفتگوها ضمن اینکه به تولید دانش بنیادی و راهبری منتهی می شود به حوزه نیازهای کاربردی کشور و نظام هم پاسخ بدهد و در حقیقت مدلی برای ارتباط میان علوم انسانی و فناوری ها باشد.

وی در ادامه با اشاره به جلسه خود با معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، بیان داشت: این موضوع را در گفتگویی که با معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری داشتیم، هم مورد بحث و بررسی قرار دادیم و امیدواریم بتوانیم به مدلی برای تجاری سازی علوم انسانی و دانش بنیان شدن علوم اسلامی و حوزوی برسیم.

به نقل از خبرگزاری مهر

برچسب: # موضوع #کرسی #آزاداندیشی #حوزه #تصویب
مناسبت ها
آخرین تصاویر
 • کارگاه یک روزه آشنایی با داده کاوی با استفاده از ابزار های مایکروسافت
 • افتتاح خانه جوان البرز
 • دوره توانمندسازی جوانان و فعالان اجتماعی برای حضور در فضای مجازی
 • یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال
 • دوره دوم توانمندسازی حقوق شهروندی
 • دوره توانمند سازی منطقه ای کارآفرینی اجتماعی به میزبانی البرز برگزار شد.
 • گرامیداشت یوم الله 22 بهمن ، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مبارک
 • فرارسیدن ایام مبارک فجر طلیعه ی آزادی ملت و محو استبداد و واپس راندن استعمار، بر ملت بزرگ ایران مبارک باد.
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام (ره) و رهبری به ملکوت اعلی پیوست
 • پیشینه جشن شب یلدا و رسم و رسوم آن