بازدید امروز: 98
بازدید دیروز: 209
بازدید ماه جاری: 70356
بازدید امسال: 54769
بازدید کل: 836864
اخبار

کد خبر : ۵٧۶۶
تاریخ انتشار : ١٣٩۴/٠٢/١۵
بازدید : ۶٠٩

ایجاد نظام پژوهش محور در حوزه/ تلاش برای حل مشکل وقف


رئیس شورای حوزه های علمیه استان تهران از ایجاد نظام پژوهش محور خبر داد و گفت: در نظام پرورش معال استعداد اهمیت دارد نه حافظه و این سیستم آموزشی بازگشت حوزه به همان نظام آموزشی خوب گذشته است.


ایجاد نظام پژوهش محور در حوزه/ تلاش برای حل مشکل وقف

آیت الله علی اکبر رشاد در گفتگو با مهر در پاسخ به سوالی در خصوص تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر استفاده از شیوه های آموزشی نو در حوزه های علمیه گفت: در حوزه علمیه امام رضا (ع) یک نظام علمی و آموزشی را تعریف کردیم که «نظام آموزشی - علمی پرورش معال» با تمرکز بر پژوهش بوده و در مقابل نظام آموزشی- علمی رایج در ایران است. این شیوه امروزه در دانشگاه ها و آموزش و پرورش و متاسفانه در حوزه علمیه فعلی وجود دارد که من اسم آن را آموزش فراگرفت معال نامگذاری می کنم. در این سیستم که حافظه محور است، قرار است دانش آموز و طلبه فعلا فرا بگیرد.

وی افزود: در نظام آموزشی پرورشی معال استعداد اساس و پایه کار است و هدف این است که استعدادهای فطری جوان پرورش پیدا کند و باید در زمینه های اخلاق، علم و تعبد استعداد ها پروده شود. ممکن است فردی حافظه قوی نداشته باشد اما دارای استعداد خوبی باشد و طلبه و دانش آموزش خوبی شود. در صورتی که در نظام آموزشی فعلی همه چیز شب امتحان است و فردی که حافظه خوبی دارد نمره قبولی می گیرد لذا در سیستم آموزش پرورش معال ملاک نمره نیست بلکه استعداد های طلبه ها مهم است.

رئیس شورای حوزه های علمیه استان تهران در پاسخ به این سوال که آیا این طرح در حوزه های علمیه دیگر اجرا خواهد شد یا خیر گفت: الزامی نیست که این نظام علمی و آموزشی در همه حوزه ها اجرا شود ولی توصیه می کنیم حوزه هایی که توان و ظرفیت دارند این نظام علمی و آموزشی را اجرا کنند؛ چراکه معتقدیم سیستم آموزشی- علمی حوزه های علمیه از گذشته پرورش معال بوده است اما چند وقتی است که از این سیستم آموزشی و علمی فاصله گرفته ایم.

رئیس شورای حوزه های علمیه استان تهران در پاسخ به سوال دیگری درباره مشکل وقف در حوزه علمیه امام رضا (ع) و برخی از حوزه های علمیه تهران نیز گفت: برای حل این مشکل با مسئولان سازمان اوقاف جلسه ای داشتیم و تفاهم هایی صورت گرفته و قرار است هم اندیشی مشترکی بین مدیران حوزه های علمیه تهران و مدیران سازمان اوقاف برگزار کنیم تا مشکلات وقف حوزه های علمیه بر طرف شود.

به نقل از خبرگزاری مهر

برچسب: #ایجاد #نظام #پژوهش #محور#حوزه#تلاش#حل #مشکل #وقف
مناسبت ها
آخرین تصاویر
 • کارگاه یک روزه آشنایی با داده کاوی با استفاده از ابزار های مایکروسافت
 • افتتاح خانه جوان البرز
 • دوره توانمندسازی جوانان و فعالان اجتماعی برای حضور در فضای مجازی
 • یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال
 • دوره دوم توانمندسازی حقوق شهروندی
 • دوره توانمند سازی منطقه ای کارآفرینی اجتماعی به میزبانی البرز برگزار شد.
 • گرامیداشت یوم الله 22 بهمن ، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مبارک
 • فرارسیدن ایام مبارک فجر طلیعه ی آزادی ملت و محو استبداد و واپس راندن استعمار، بر ملت بزرگ ایران مبارک باد.
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام (ره) و رهبری به ملکوت اعلی پیوست
 • پیشینه جشن شب یلدا و رسم و رسوم آن