بازدید امروز: 218
بازدید دیروز: 376
بازدید ماه جاری: 61622
بازدید امسال: 49313
بازدید کل: 831408
اخبار

کد خبر : ۵۶١٠
تاریخ انتشار : ١٣٩۴/٠٢/٠۵
بازدید : ۶۴٣

ماه نزدیکترین همسایه زمین می شود


امروز، پنجم اردیبهشت برابر با ۲۵ آوریل ۲۰۱۵، روز جهانی ستاره شناسی است که این روز ، روز نجوم نام گرفته و در آن ماه در نزدیکترین فاصله با زمین قرار می گیرد.


ماه نزدیکترین همسایه زمین می شود

مسعود عتیقی - مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با اشاره به روز جهانی ستاره شناسی به خبرنگار مهر گفت: درحد فاصل ۱۵ آوریل تا ۱۵ می هر سال روزی که به تربیع اول ماه نزدیک باشد، به عنوان روز جهانی ستاره شناسی انتخاب می شود.

وی به تاریخچه روز ستاره شناسی اشاره کرد و گفت: در سال ۱۹۷۳ میلادی ( ۵۳ – ۵۲ خورشیدی) فردی بنام داگ برگر در یکی از ایالات امریکا با هدف آشنایی مردم با دانش ستاره شناسی تاکید  کرد رصد خانه ها و تلسکوپهای آنها به همراه کارشناسان نجوم به میان مردم در کوچه و بازارها بیایند تا رشته ستاره شناسی همواره دانشی عمومی و در اختیار همگان قرار گیرد.

وی اظهار داشت: از این رو شعار «برشما باد کشف کائنات » در سال ۲۰۰۹ میلادی( چهارصدمین سال بکارگیری تلسکوپ توسط، گالیله در عصر نوین اختر شناسی) نیز همگانی و روز ستاره شناسی بر همین پایه استوار شد.

عتیقی عنوان کرد: همچنین ایالتهای مختلف آمریکا نسبت به مرور روز ستاره شناسی اقدام کردند که با همراه شدن برخی از کشورهای جهان، این مناسبت، به روز نجوم نام گرفت و به یک حرکت جهانی تبدیل شد.

وی با بیان اینکه بدین روش نجومی هر سال در روز نجوم جرم ماه نزدیکترین همسایه زمین و جرم دوست داشتنی زمینی ها می شود، گفت: طی حدود ۱۵ سال اخیر، از دوشنبه قبل از روز جهانی ستاره شناسی تا یکشنبه بعد از این مناسبت به عنوان "هفته نجوم" شناخته می شود.

عتیقی با اشاره به اینکه هدف از این روز، بردن نجوم به میان توده مردم است، افزود: امیدواریم که در کلان شهری همچون تهران فقط برنامه های روز ستاره شناسی ويژه یک منطقه خاص نباشد و مردم هم در این مناسبتها به تماشای آسمان و ماه بپردازند.

وی در ادامه اظهار داشت: مردم در شهر می توانند تلسکوپ و یا هر ابزار رصدی خود را برداشته و به یک پارک و یا محل عمومی بروند تا جرم زیبایی همچون ماه تابان را از درون آسمان رصد کنند.

مدیر انجمن نجوم آماتور ایران این حرکت مردم برای تماشای ماه را گامی جهانی برای برای ترویج دانش کهن ستاره شناسی دانست و افزود: تقسیم عشق به آسمان با بقیه مردم، آشنا کردن آنها با اطلاعات نجومی، پرهیز دادن از خرافه ها و تفکیک آن از این دانش جذاب، معرفی مفاخر کشور و جهان، توزیع نشریات مرتبط برای ماندگار کردن اطلاعات اختصاصی این روزهای نجومی، می تواند بخشی از اقدامات افراد، گروهها و مراکز باشد.

وی گفت: بدیهی است در هر زمینه، ارایه دانش محض و کار آکادمیک وظیفه دانشگاهها و مراکز علمی معتبر دنیاست و قطعاً حوزه آماتوری و آکادمیک می بایست از یکدیگر کاملاً تفکیک و باز شناسی شده و جایگاه حرکتهای خود جوش علمی به دور از تایید و رد دانشگاهی مورد ملاحظه جدی قرار گیرد.

عتیقی افزود: بنا داریم در روز ستاره شناسی این دانش جذاب را به میان روستاییان ببریم.

به نقل از خبرگزاری مهر

برچسب: #ماه #نزدیکترین #همسایه #زمین
مناسبت ها
آخرین تصاویر
 • کارگاه یک روزه آشنایی با داده کاوی با استفاده از ابزار های مایکروسافت
 • افتتاح خانه جوان البرز
 • دوره توانمندسازی جوانان و فعالان اجتماعی برای حضور در فضای مجازی
 • یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال
 • دوره دوم توانمندسازی حقوق شهروندی
 • دوره توانمند سازی منطقه ای کارآفرینی اجتماعی به میزبانی البرز برگزار شد.
 • گرامیداشت یوم الله 22 بهمن ، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مبارک
 • فرارسیدن ایام مبارک فجر طلیعه ی آزادی ملت و محو استبداد و واپس راندن استعمار، بر ملت بزرگ ایران مبارک باد.
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام (ره) و رهبری به ملکوت اعلی پیوست
 • پیشینه جشن شب یلدا و رسم و رسوم آن